Plan treningowy Redukcja/Masa

Redukcja

Jeżeli Twoim celem jest zmniejszenie masy ciała to przede wszystkim musimy zadbać o ujemny bilans energetyczny. Dlatego są dwie drogi prowadzące do tego celu:

  1. Trening redukcyjny
    Pierwsza opcja polega na uzyskaniu ujemnego bilansu energetycznego poprzez wyznaczenie dużej objętości wykonywanych ćwiczeń siłowych i aerobowych. Minusem tej opcji jest doprowadzanie organizmu do skrajnej wytrzymałości która wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem wolnych rodników a co za tym idzie szybsze starzenie się organizmu.
  2. Dieta + trening redukcyjny
    Druga opcja polega na uzyskaniu ujemnego bilansu energetycznego poprzez dostosowanie odpowiedniego żywienia względem zapotrzebowania kalorycznego dzięki czemu nie musimy aż tak mocno absorbować organizmu do wysiłku fizycznego. Natomiast trening siłowy ukierunkowujemy na separowanie i definiowanie tak aby Twoje rezultaty były widoczne gołym okiem w lustrze. Trening aerobowy będzie stanowił tylko tą część spalonych kalorii której nie zdołałaś/eś utrzymać w wyznaczonym planie żywieniowym.

Masa

Wzrost masy  mięśniowej zależy od ilości uszkodzonych włókien mięśniowych  podczas treningu,  związane jest to ze zjawiskiem hipertrofii mięśni. Kluczem do osiągnięcia efektów jest dobranie odpowiedniego modelu żywienia i planu treningowego pod kątem Twojej sylwetki.

Jeżeli Twoim celem jest zwiększenie masy ciała to musimy zadbać o dodatni bilans energetyczny. Polega on na dostarczeniu energii w nadwyżce dzięki czemu Twój organizm będzie miał paliwo  które może kumulować w postaci masy tłuszczowej lub mięśniowej. Plany treningowe modyfikujemy co jakiś czas, tak aby nie wyczerpały się zmieniamy je średnio co 4 – 6 tygodnie w zależności od obserwacji w postępach dla tego aby nie było stagnacji musimy poddawać je nowym bodźcom.